Substancje mitochondrialne są bardzo ważne dla nazego zdrowia. Można je przyjmować w formie preparatów lub poprzez odpowiednie odżywianie.

Czym są mitochondria?

Mitochondria mają dwie błony (wewnętrzną i zewnętrzną) i własny dziedziczny materiał w postaci DNA. Na wewnętrznej błonie mitochondriów znajduje się układ fosforylacji oksydacyjnej, którego działanie zapewnia utlenianie substratów energetycznych z utworzeniem ATP. Medycyna mitochondrialna udowodniła, że mitochondria regulują proces apoptozy w dysfunkcyjnych i starych komórkach. W przypadku zakłócenia procesu wzajemnej kontroli jakości uruchamiane są mechanizmy starzenia.

Gdy mechanizmy apoptozy są zakłócone, wzrasta liczba wolnych rodników niekontrolowanych przez mitochondria. Powoduje to ogólnoustrojowe zapalenie, uszkodzenie DNA komórki. Istnieje zatem silny związek między dysfunkcją MX, chorobami związanymi z wiekiem, starzeniem się i dysfunkcjami metabolicznymi

Niewydolność mitochondriów i choroby

Zaburzenia metaboliczne są związane przede wszystkim z niezdolnością mitochondriów do radzenia sobie ze składnikami odżywczymi. “Karmimy” nasze komórki za dużo lub za mało, co wpływa na dostarczenie energii w postaci ATP, której ilość musi dokładnie odpowiadać naszym potrzebom.

Dlatego w niektórych przypadkach niezbędne są substancje mitochondrialne. Te zawierają “pożywienie” dla mitochondriów. Jest to witamina C, witamina b complex, witamina k2, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina b12, glutation, witamina k2 mk7, koenzym q10. Analogiczną funkcję pełni też chrom w tabletkach oraz mangan suplement.